W jaki sposób dobrać najbardziej podstawowy instrument finansowy dla przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo w dzisiejszych czasach musi mieć konto w banku. Nie jest to wyłącznie kwestia wygody, ale też wymóg prawny. Konto takie ustanowić może właściciel firmy bądź osoba przez niego upoważniona. Konto takie może być wykorzystywane jedynie do celów biznesowych. Wynika z tego że prezes firmy będzie miał dwa konta: indywidualne – tzw. ROR i konto firmowe.

zagraniczne banknoty

Autor: Damian Gadal
Źródło: http://www.flickr.com

Czynniki decydujące o wyborze konta, nieważne czy biznesowego czy indywidualnego są podobne. Nim dokonamy wyboru musimy sobie zadać pytanie do czego przeważnie będzie ono używane oraz z jakich produktów będziemy korzystać. Słowem, najlepsze konto firmowe to takie, które najbardziej odpowiada naszym wymogom. Z kontem bankowym jest trochę jak z gajerem, który powinien być dobrze do nas dopasowany. Również najlepsze konto firmowe musi być zrobione na miarę. Jak zatem wyselekcjonować konto dla naszej firmy?

Nie jest to proste zadanie. Wbrew powszechnemu przekonaniu stopa procentowa rachunku nie jest najbardziej ważna. Środki na rachunku zostaną wszak dość szybko transferowane na inne rachunki. Poza tym są w wyższym stopniu opłacalne instrumenty bankowe służące do lokowania nadwyżek (zapewne także będziemy je użytkować). Najlepsze konto firmowe musi zapewniać łatwy sposób dostępu do zaawansowanych narzędzi finansowych. Istotne rzecz jasna będą też koszta miesięczne utrzymania konta – zobacz tu: .

banknoty

Autor: Ervins Strauhmanis
Źródło: http://www.flickr.com

Dzisiaj często oferowane są konta bez opłat. Jednakże niestety nic w życiu nie jest darmo, należności za konto zazwyczaj ukryte są głębiej (na przykład nie opłacamy karty płatniczej jeśli suma operacji w konkretnym miesiącu rozliczeniowym osiągnie z góry sprecyzowany pułap). Bardzo istotna jest wielkość opłat za przelewy do banków zewnętrznych. Naturalnie mało który przedsiębiorca ma czas na indywidualne zestawianie ofert banków, dlatego wymyślono porównywarki rachunków bankowych.

Porównuje się tam wiele instytucji kapitałowych proponujących konta firmowe co może w dużym stopniu uprościć dobór tego instrumentu pieniężnego.

Sprawdź następne pokrewne bardzo przydatne źródło informacji na opisywany problem – kliknij tu i przeczytaj więcej w tej treści (http://www.workservice.pl/praca/magazynier/gdansk/).

Podobne rankingi opracowywane są co pół roku, co daje najbardziej aktualny obraz rynku kont firmowych, toteż rankingi są znakomitym narzędziem wspierającym dokonanie właściwego doboru.