Jakie schorzenia oczu leczymy za pomocą lasera?

Jaskra i katarakta: te dwie ciche choroby oczu początkowo przebiegają niezauważone.
Nie wywołują bólu ani ogromnego dyskomfortu. Mogą jednakże doprowadzić do utraty wzroku, jeśli nie zostaną na czas zdiagnozowane oraz nie będą leczone.

Jednak większość Polaków nie chodzi systematycznie na badania okulistyczne nawet w wieku powiększonego ryzyka zachorowania, zatem po czterdziestce.

Jeśli masz ochotę zdobyć uzupełniające dane na przedstawiany wątek, odkryj ponadto pozostałe nasze witryny na zbliżony temat – one także są ciekawe.

Początkowe próby wykonywano już w latach 60. minionego wieku, jednak dopiero 20 lat później rozpoczęto coraz powszechniej używać laserów do okulistycznych zabiegów. Teraz trudno wyobrazić sobie bez lasera chirurgię oczu. Jest on sterylny, precyzyjny i nadzwyczaj szybki. W ułamku sekundy zabija komórki na jakie został wycelowany – zniszczona tkanka zwyczajnie odparowuje. Żadnej krwi, żadnych defektów tkanek sąsiednich. Można nim korygować wady wzroku, leczyć kataraktę, jaskrę oraz schorzenia siatkówki. Na dodatek do uskutecznienia zabiegu z reguły wystarcza znieczulenie oka za pomocą kropli.

zdrowie - fotografia

Autor: Adam Mirowski
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od rodzaju zabiegu oraz części oka, jaka ma zostać mu poddana, stosuje się lasery o różnorodnej długości fal. Laserowa korekcja wzroku przynależy do zabiegów bardzo bezpiecznych (niebezpieczeństwo komplikacji to blisko 1 proc.) a także niesłychanie efektywnych, ponieważ pomaga 90 proc. chorych, jacy do takiego zabiegu się zakwalifikują. Zabieg taki w dużym stopniu pocienia rogówkę stąd takie oko jest bardziej podatne na wszelkie urazy, w razie uderzenia rogówka jest w stanie pęknąć.

Dodatkowo laserowa korekcja wzroku nie zapewnia sokolego wzroku już do końca życia, albowiem po czterdziestce, gdy SPAda zdolność oczu do akomodacji, mogą być konieczne binokle do czytania.