Jak leczyć depresję sezonową?

Drażliwość, smutek, zmniejszenie aktywności. Niewątpliwie zastanawiasz się, czy cierpisz na depresję. Zrób więc krok w dobrym kierunku i przekonaj się w czym tkwi przyczyna tego stanu. Nawet w tej chwili możesz wykonać test depresji Burnsa, który odszukasz choćby w sieci. Rozwiązanie testu pochłania tylko parę minut, po których będziesz w stanie się dowiedzieć czy faktycznie chorujesz na depresję, a jeżeli tak to w jakim stopniu jest poważna.

fototerapia
Kiedy Twoje problemy ze zdrowiem nasilają się w okresie jesienno-zimowym może to być depresja sezonowa. Jej symptomy przejawiają się codziennie lub prawie codziennie oraz trwają przez okres co najmniej dwóch tygodni. Mijają wiosną lub latem.

Mimo, iż podłoża powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż znaczącym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane. Terapia opiera się na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia (dowiedz się więcej o fototerapii).

Metoda ta jest dość skuteczna (w 60-80%), a jej działania, takie jak zmniejszenie senności, apetytu i zmęczenia oraz poprawę nastroju, jesteśmy w stanie zauważyć już po kilku dniach od jej użycia. Co więcej, fototerapia jest bezbolesna, objawy niepożądane (np.: zaczerwienienie oczu lub bóle głowy) zdarzają się bardzo rzadko i może być stosowana także w domu pod kontrolą lekarską.

fototerapia

Niekiedy słyszy się stwierdzenia, iż w leczeniu depresji sezonowej wskazana jest wizyta (polecamy implanty zębowe kraków) w solarium. To kłamstwo, ponieważ lampy w solariach nie mają działania antydepresyjnego.

Lampa do fototerapii została zaprojektowana w celu wykluczenia objawów depresji sezonowej, lecz lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest znacznie szersza. Lampami leczymy np. depresję sezonową, depresję niezwiązaną z sezonem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem. Toteż, dajmy się skusić na domowe słońce gdy za oknem szaro, buro i ponuro (witryna internetowa).