
Mimo, iż podłoża powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż znaczącym czynnikiem jest niski przekaz światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, kości bez syntezy witaminy D byłyby kruche, cykl dobowy organizmu byłby rozregulowany, a niektóre hormony nie byłyby wydzielane. Terapia opiera się na naświetlaniu oczu pacjenta sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego, a kilka lub kilkanaście razy silniejszym od zwykłego domowego oświetlenia (dowiedz się więcej o fototerapii).

Niekiedy słyszy się stwierdzenia, iż w leczeniu depresji sezonowej wskazana jest wizyta (polecamy implanty zębowe kraków) w solarium. To kłamstwo, ponieważ lampy w solariach nie mają działania antydepresyjnego.
Lampa do fototerapii została zaprojektowana w celu wykluczenia objawów depresji sezonowej, lecz lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest znacznie szersza. Lampami leczymy np. depresję sezonową, depresję niezwiązaną z sezonem, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem. Toteż, dajmy się skusić na domowe słońce gdy za oknem szaro, buro i ponuro (witryna internetowa).