Problemy trzustki oraz ich skutki

Trzustka to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiada ona za dwie bardzo ważne funkcje – jedną z nich jest dostarczanie enzymów do jelita cienkiego, które z kolei pozwalają na trawienie pożywienia, między innymi białek, bądź tłuszczy.
Druga funkcja to produkcja hormonów regulujących poziom cukru we krwi, zwłaszcza insuliny.


Problemy z trzustką są problemem dotykającym wiele osób. Liczba walczących z nieprawidłowo funkcjonującą trzustką z roku na rok rośnie. Odróżnia się różne choroby, lecz najczęściej można napotkać na przykład ostre oraz przewlekłe zapalenie ów organu, kamica przewodów, torbiele oraz – bardzo znane – nowotwory części zewnątrzwydzielniczej albo hormonalnej, a także tak zwane „wyspiaki”. Najczęstszym problemem jest obecnie wspomniane już ostre zapalenie trzustki, które aż w 80% wywodzą się z chorób układu żółciowego, a także nadmiernego spożywania alkoholu. Rzadziej natomiast z powodu zbyt dużych ilości przyjmowanych leków, świnki, jak również pigułek antykoncepcyjnych. Niejednokrotnie zapalenie objawia się poprzez bardzo silne bóle w nadbrzuszu, które może promieniować aż do pleców. Najczęściej chorują na nie mężczyźni.


myszka
Zainspirowane przez: www.morguefile.com


Każda z chorób związanych z trzustką przebiega inaczej i daje różne symptomy. Problemy z trzustką najczęściej także mogą oznaczać cukrzycę. Jest ona związana z nieprawidłową regulacją glukozy we krwi - więcej o problemach z trzustką.
Trzustka nie potrafi samoistnie wyprodukować właściwej ilości insuliny, a w związku z tym potrzebne jest przyjmowanie odpowiednich leków, bądź pobieranie insuliny, a także kontrolowanie cukru. Zbyt nadmierna ilość wydzielanych hormonów trzustki mogą natomiast oznaczać niedocukrzenie, które jednak jest z reguły rzadziej spotykane, w porównaniu do cukrzycy.
18-08-29 12:54:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.