Spółkę można wycenić na kilka sposobów. Poznaj najbardziej znane i sprawdzone metody

Posiadasz spółkę i myślisz nad tym jak ją jesteś w stanie wycenić? Tak naprawdę są trzy sposoby, ażeby to zrobić, poznaj je i wybierz, jaki sposób będzie dla ciebie w najwyższym stopniu właściwy. Wycena wartości spółki to trzy różne podejścia. Zacznijmy od metody dochodowej.
rozmowa biznesowa
Napisane przez: Sebastiaan ter Burg
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Przy stosowaniu takiego podejścia rynkowa wartość kapitałów własnych jest uzgadniana na podstawie wartości obecnej przyszłych przepływów finansowych, jakie generowane są przez spółkę przy ustaleniu, że ciągle dokonywane będą działalności operacyjne. Podstawą zrobienia tej wyceny jest próg na czas 3-5 lat.

Więcej treści

Wycena rezerw zgodna z zamierzeniami msr 19 - ważne pojęcie tyczące się usług pracowniczych

pracownicy
Napisane przez: Jim Larrison
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Dyscyplina księgowości oraz rozliczeń pieniężnych może być dla wielu ludzi istotną trudnością i niejednokrotnie pożyteczna jest im pomoc ekspertów. O ile w przypadku osób prywatnych jest to przekonujące, to już jeśli chodzi o firmy znajomość w tym temacie jest konieczna. Zatrudnienie wykwalifikowanego księgowego jest niesłychanie istotne, jeżeli chcemy, aby finanse naszej firmy były dobrze prowadzone.


Kolejna to metoda porównawcza. W tej sytuacji wartość rynkowa własnych kapitałów Spółki definiowana jest na podstawie przyrównania wycenianego podmiotu z pozostałymi podmiotami rynku publicznego o identycznym profilu. Wycenę prowadzi się na podstawie wskaźników różnego rodzaju jak P/E czyli wartość/zysk netto, P/BV - czyli cena do wartości księgowej oraz P/S tzn. cena do przychodów netto ze sprzedaży.

Zaintrygował Cię niniejszy wpis? Jeżeli tak, to śmiało zobacz, co się znajduje w ofercie transport zagraniczny, która odnosi się do tej samej problematyki.

Te wskaźniki oddają w sposób skumulowany jednocześnie: poprzednie zyski netto, wzrost sprzedaży, zyskowność, stabilność przeszłych zysków, zdolność finansową firmy, jakość kadry zarządzającej oraz kondycję i perspektywy konkretnej gałęzi przemysłu, w której funkcjonuje firma, jej pozycje konkurencyjną i tym podobne. Wskaźniki rynkowe to jedne z najczęściej stosowanych narzędzi inwestycyjnych przez inwestorów finansowych. Ostatnim sposobem jest tak zwana metoda bilansowa, co znaczy wycenę aktywów netto. Oznacza to, że wartość definiuje się na podstawie majątku, lecz pomniejszonego o sumę zobowiązań, jakie ciążą na przedsiębiorstwie.

biznes i Internet
Napisane przez: Steve wilson
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ta wartość może zostać uaktualniona o aktualna rynkową sumę składników aktywów i pasywów, które potrzebują korekty. Korektę musimy zrobić sugerując się odpowiednimi dokumentami z szacunków wartości optymalnych składników aktywów oraz pasywów dostarczonych przez Spółkę. Jak więc widać, to którą metodę wybierzemy będzie zależeć od wielu czynników. Na pewno przed podjęciem tego rodzaju decyzji musimy konkretnie wszystko sprawdzić, aby zdobyć jak najbardziej do zaakceptowania i korzystną wycenę spółki. W przeciwnym razie możemy być niezadowoleni, a szukanie przyczyny po fakcie może na nic się zdać. Pamiętajmy więc, żeby z rozwagą podejść do tego zagadnienia. Autor: .
19-01-07 08:12:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.